T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Tokat Zile İlçe Halk Kütüphanesi

TARİHÇEMİZ


Kütüphanemiz, 1888 yılında HAMİDİYE ismi ile İstanbul dan gelen 500 adet kitapla açılmıştır. Uzun yıllar geçici binalarda hizmet veren kütüphanemiz, 1976 yılında bakanlığımız tarafından tip proje modeli ile yapılan kendi binasına taşınmıştır. Kütüphanemiz, Halk Kütüphanesi ve Çocuk Kütüphanesi hizmetlerini bu binada sürdürmektedir.

 
2018 itibarı ile toplam üye sayısı 3561 olan kütüphanemiz, her geçen gün üyelerini artırmaktadır. Ödünç kitap servisimizden günlük ortalama 150 üyemiz faydalanmaktadır.
 
Genel müdürlüğümüz tarafından rutin olarak azami miktarda yeni kitap gönderilmekte, bu eserler kütüphane arşivimize hızla eklenerek okuyucunun hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca tüm süreli yayınlar kütüphanemizde mevcut olup, okuyucularımız bu yayınlara istedikleri zaman rahatlıkla ulaşabilmektedir.
 
Haftanın 6 günü (Pzt, Salı, Çarş, Perş, Cuma, Cmt) sabah 08.00 ve akşam 19.00 saatleri arasında kesintisiz hizmet veren kütüphanemizde, öğle yemeği tatilinde de hizmete devam edilmektedir.
 
Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurularak kütüphanemize devredilen ve 20 adet tam donanımlı bilgisayardan oluşan bilgisayar salonumuz ile üyelerimize kesintisiz hizmet verilmektedir. Ayrıca yüksek hızda internet hizmetimizde mevcuttur.
 
Gezici Kütüphane, Kartlı Geçiş ve Sms İle Bilgilendirme Projelerini hayata geçirmek üzere çalışmalarımız hızla devam etmektedir.
 
Ayrıca 2019 yılı içerisinde kurum binamız yeniden inşa edilecek, tefrişatı yenilenecektir.